Wydział Edukacji i Sportu Urzędu Miasta Bydgoszczy
Zdolni znad Brdy
Bydgoski Program Wspierania Ucznia Zdolnego
„Niezwykły umysł a funkcjonowanie w rodzinie” – podsumowanie spotkania z 10.06.2017
2017-06-12 09:15 / 2965   D.Wierski

Piąte, ostatnie w tym roku szkolnym warsztaty dla rodziców z cyklu „Niezwykły umysł a funkcjonowanie w rodzinie”, zatytułowane „Temat śmierci jako tabu, które warto oswajać”, odbyły się 10 czerwca 2017 r. w Pałacu Młodzieży w Bydgoszczy.

 

Spotkanie miało na celu wsparcie psychologiczne rodziców, których dzieci przejawiają wybitne uzdolnienia. Warsztaty poprowadziła psycholog Magdalena Dunajska - pracownik Pałacu Młodzieży oraz Hospicjum ks. Jerzego Popiełuszki w Bydgoszczy.

 

Tym razem poruszona została problematyka śmierci, która w większości domów jest tematem tabu. Rodzice i opiekunowie chcą ustrzec swoje dzieci przed trudnymi tematami: choroby, niepełnosprawności, starości, przemijania, śmierci. Robią to w dobrej wierze, aby chronić dzieci. Tłumaczą to słowami „będą miały jeszcze czas się z nimi zetknąć”. Czy jest to jednak właściwa postawa?

 

Wyzwaniem dla uczestników warsztatów było wspólne znalezienie odpowiedzi na nurtujące pytania: Czy powinno się chronić nasze dzieci przed tematem śmierci? Czy może lepiej, by usłyszały o tym od najbliższych osób, które są przewodnikami w ich życiu? Jak rozmawiać o chorobie, śmierci, umieraniu? Jak ukoić lęki naszych dzieci, które pojawiają się na każdym etapie rozwoju psychospołecznego? Jak dostosować komunikat do wieku i możliwości poznawczych naszych pociech?

 

Warsztaty „Temat śmierci jako tabu, które warto oswajać” z cyklu „Niezwykły umysł a funkcjonowanie w rodzinie” zostały zorganizowane przez Pałac Młodzieży w ramach Miejskiego Programu Wspierania Ucznia Zdolnego „Zdolni znad Brdy”.

 

Tekst: Monika Grzybowska