Wydział Edukacji i Sportu Urzędu Miasta Bydgoszczy
Zdolni znad Brdy
Bydgoski Program Wspierania Ucznia Zdolnego
Podsumowanie spotkania „Forum Olimpijczyków - Laboratorium Zdolności” – 6.11.2017
2017-11-07 13:19 / 3274   D.Wierski

Drugie w tym roku szkolnym spotkanie z cyklu „Forum Olimpijczyków - Laboratorium Zdolności” odbyło się 6 listopada 2017 r. w sali widowiskowej Pałacu Młodzieży w Bydgoszczy i adresowane było do uczniów szkół ponadgimnazjalnych, gimnazjalnych oraz siódmych klas szkół podstawowych.

 

Celem spotkania było wszechstronne rozwijanie i wspieranie uzdolnień młodych ludzi oraz stworzenie im możliwości do zaprezentowania wiedzy, umiejętności i pasji. W spotkaniu wzięło udział ok. 210 uczniów z bydgoskich szkół ponadgimnazjalnych, gimnazjalnych i podstawowych, m.in. z SP 28, 30 31, 56, Gimnazjum nr 20 i 23, Zespołu Szkół Ogólnokształcących nr 1, 3, 5 i 6 oraz Zespołu Szkół Gastronomicznych i SP 1 Niepublicznej. Tematem spotkania były nauki humanistyczne: język polski, literatura polska, historia.

 

Konferencję rozpoczęła dr hab. Beata Morzyńska-Wrzosek – wykładowca z Instytutu Filologii Polskiej i Kulturoznawstwa na Wydziale Humanistycznym UKW w Bydgoszczy. Podczas wykładu pn. Lustereczko powiedz przecie… Kobieta i lustro w polskiej poezji XX wieku” przedstawiła motyw lustra w różnych tekstach kultury (malarstwo i literatura). Opowiedziała o polskich poetkach - Marii Pawlikowskiej-Jasnorzewskiej i Halinie Poświatowskiej, w których wierszach lustro pełniło różnorodne fukncje. Niekiedy było ono pretekstem do podjęcia kwestii przemijania, choroby i śmierci, ale odnosiło się też do życia i miłości.

 

Głównym punktem programu była prezentacja dorobku naukowego zdolnych, młodych uczniów bydgoskich szkół. Ich autorami byli laureaci i finaliści olimpiad i konkursów. Swe pasje, umiejętności i doświadczenia przedstawili uczniowie Zespołu Szkół Ogólnokształcących nr 1, 3 i 6 w Bydgoszczy. Jako pierwszy swą prelekcję wygłosił uczeń Zespołu Szkół Ogólnokształcących nr 6 w Bydgoszczy – Kacper Dobek, laureat konkursów kuratoryjnych z języka polskiego, fizyki, dwukrotnie z matematyki, Ligi Zadaniowej, informatyki oraz finalista konkursu kuratoryjnego z języka angielskiego. W wystąpieniu zatytułowanym „Ludzie ludziom zgotowali ten los” odniósł się do historii II wojny światowej, Powstania Warszawskiego i Holokaustu. Przywołał także postać Sir Nicholasa George'a Wintona, który uratował 669 dzieci z okupowanej przez Niemców Czechosłowacji, organizując ich transport do Wielkiej Brytanii. Następnie zaprezentowała się Maria Winiarska – uczennica 2 klasy lingwistycznej LO nr 1, która jako uczennica gimnazjum została laureatką konkursu poetyckiego „Laur Arbuza”. W prelekcji pn. „Życie jest poezją” opowiedziała zgromadzonym o tym, czym według niej jest poezja i jak została poetką oraz zaprezentowała swoje autorskie wiersze, m.in. „Cytatowe wiersze”, „Pamiętam” czy „Drugi spacer po wolności”.

 

W następnej części spotkania wystąpiła dr Katarzyna Grysińska-Jarmuła - wykładowca w Instytucie Historii i Stosunków Międzynarodowych na Wydziale Humanistycznym Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy. Opowiedziała ona zebranym kilka ciekawostek i „opowiastek" historycznych w wykładzie o intrygującym tytule - „Kim był Ziuk? Dlaczego Ludwik XIV się nie mył?". Dowiedzieliśmy się, że powodem braku higieny Ludwika XIV była diagnoza ówczesnych medyków, którzy stwierdzili, po przeprowadzonych „badaniach”, że przyczyną dżumy jest częste mycie. Wówczas zabroniono kąpieli w całym kraju, co przyniosło oczywiście odwrotny skutek. Pani doktor przedstawiła również kilka ciekawostek z życia Józefa Piłsudskiego, Romana Dmowskiego, a także Józefa Stalina czy Adolfa Hitlera.

 

W dalszej części konferencji zaprezentowały się uczennice Zespołu Szkół Ogólnokształcących nr 1 w Bydgoszczy – Dominika Strymińska, Wiktoria Superczyńska, Kalina Zalewska i Maja Koprowska. Dziewczęta mają różnorodne pasje przedmiotowe. Są to biologia, język polski, matematyka i historia. Gimnazjalistki realizują swe zainteresowania poprzez udział w konkursach szkolnych i miejskich. Podczas prelekcji „15 minut po Japonii” w interesujący sposób opowiedziały zebranym o Japonii: jej historii, obyczajach czy języku. Dowiedzieliśmy się na przykład, jak w języku japońskim mówi się „dzień dobry" (Konnichi-wa), „dobry wieczór" (Konbad-wa), czy „do widzenia" (Sayōnara).

 

Na zakończenie uczniowie usłyszeli wiele ciekawostek o naszym mieście. W wykładzie pn. „Bydgoszcz jakiej nie znacie” zaprezentował się uczeń Zespołu Szkół Ogólnokształcących nr 3 w Bydgoszczy – Mikołaj Hetzig. Mikołaj ma na swoim koncie sukcesy w wielu konkursach historycznych, w szczególności pasjonuje go historia naszego miasta. Jest także młodym przewodnikiem po Bydgoszczy. Opowiedział zebranym o Kogucie Twardowskiego, Łuczniczce, Operze Nova czy Kościele Klarysek. Dowiedzieliśmy się także, że według najnowszych badań 18. południk przecina Stary Rynek i Wyspę św. Barbary w Bydgoszczy.

 

Spotkanie wzbogaciły występy artystyczne uczniów bydgoskich placówek. Usłyszeliśmy duet wokalny z Zespołu Szkół Ogólnokształcących nr 6 w Bydgoszczy – Kamil Kmieć i Mona Ataya. Śpiewają razem od 5 lat, jednak muzyka interesowała ich od zawsze. Grają także na różnych instrumentach. Pasja i ciężka praca zaowocowały udziałem w licznych konkursach wokalnych i wieloma nagrodami. Zaśpiewali dla nas utwory: „Up" - Demi Lovato oraz „Let it all go" z repertuaru Birdy Rhodes. Usłyszeliśmy także utwory musicalowe w wykonaniu uczennicy z Zespołu Szkół Ogólnokształcących nr 1 – Aleksandry Krawczyk. Ola jest uczennicą pierwszej klasy biologiczno-chemicznej 1 LO. Interesuje się biologią, ale pasjonuje się też śpiewem. Podczas Ogólnopolskiego Konkursu Muzyki Musicalowej i Filmowej zajęła 4 miejsce. Jej piękny głos – podobny do Beyonce - zafascynował widownię, a niektórzy prosili przyszłą gwiazdę o autografy.

 

„Forum Olimpijczyków - Laboratorium Zdolności” zostało zorganizowane przez Pałac Młodzieży w ramach Miejskiego Programu Wspierania Ucznia Zdolnego „Zdolni znad Brdy”.

 

Tekst: Monika Grzybowska